8TH GRADE MATH

posted by .

FOR EVERY TWO M & M PACKS YOU BUY YOU GET TWO FREE
IF ONE M & M PACK COSTS 79 CENTS HOW MANY CAN YOU BUY FOR 6.00 DOLLARS

6.00 DIVIDED BY .79? ANS 6?
OR 3?

  • 8TH GRADE MATH -

    if you buy 2, you get two free: cost: 1.58 for four.
    If you buy 4, you get 4 free: cost3.16 for 8
    if you buy 6, you get six free: cost 4.74

    so I guess you get 12 for 4.74

  • 8TH GRADE MATH -

    HALP ME ABOUT MY HOMEWORK MATH

    Integer Operations
    HW – PP. 57 & 58
    #28 - 38 E, 41 - 46




























































    P ME ABOUT MY HOMEWORK

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. 11th grade math algebra 2 trig

    you are buying beads and string to make a necklace. the string coast $1.50 a pack of 10 decorative beads costs $0.50 and a pack of 25 plain beads costs $0.75 you can only spend $7.00 and you need 150 beads you wish the necklace to …
  3. 11th grade math algebra 2 trig

    Dr. Bob222 I am sorry for my improper use of grammar. (not intended in a smart alike way.) you are buying beads and string to make a necklace. The string coast $1.50; A pack of 10 decorative beads costs $0.50; And a pack of 25 plain …
  4. 8th Grade Algebra: HELP ME PLEASE!

    I am having a hard time figuring out the equations for these problems. 1) The perimeter of a rectangle is 160 feet. One fourth the length is the same as twice the width. Find the demensions for the rectangle. 2) Lorena bought 10 packs …
  5. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  6. math

    for every two M&Ms you buy, you get two free. If one M&Ms cost .79 cents how many can you buy for 6 dollars?
  7. math

    How many packs of DVDs can you buy with 198 dollars if one pack costs 18 dollars
  8. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  9. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy?
  10. Math

    You can buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one battery free, or you can buy two 4 packs for $2.98. Which has the lower unit price per battery?

More Similar Questions