Post a New Question

math

posted by .

for every two M&Ms you buy, you get two free. If one M&Ms cost .79 cents how many can you buy for 6 dollars?

  • math -

    I assume that you are referring to bags of M&Ms. Otherwise, I wouldn't buy any.

    .79x ≤ 6.00

    x ≤ 7.59

    7 * 4 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. Math

    Open ended Need HELP PLEASE!!! Mr.Guy isfinishing his patio. The Patio is 14ft. by 4yds. -If each square tile is 2 by 2, how many will he need?
  3. algebra

    Chu and Juan are each saving to buy the same two cd's. Chu is lacking $22 and Juan is lacking $3. When they combine their money they still do not have enough to buy the two cd's. What is the greatest number of whole dollars the two …
  4. algebra

    Chu and Juan are each saving to buy the same two cd's. Chu is lacking $22 and Juan is lacking $3. When they combine their money they still do not have enough to buy the two cd's. What is the greatest number of whole dollars the two …
  5. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  6. 8TH GRADE MATH

    FOR EVERY TWO M & M PACKS YOU BUY YOU GET TWO FREE IF ONE M & M PACK COSTS 79 CENTS HOW MANY CAN YOU BUY FOR 6.00 DOLLARS 6.00 DIVIDED BY .79?
  7. Math

    If I have 25 dollars and need to buy 25 fruits. The fruits is watermelon is 4 dollars. Peaches is 50 cents. Apples is 25 cents.what 25 fruits can I buy with 25 dollar's?
  8. Math

    If I have 25 dollars and need to buy 25 fruits. The fruits is watermelon is 4 dollars. Peaches is 50 cents. Apples is 25 cents.what 25 fruits can I buy with 25 dollar's?
  9. Math

    If I have 25 dollars and need to buy 25 fruits. The fruits is watermelon is 4 dollars. Peaches is 50 cents. Apples is 25 cents.what 25 fruits can I buy with 25 dollar's?
  10. math

    With 300 dollars one will have to buy total 30 items. If price of a exercise book is 30 dollars, price of pen is 24 dollars and price of a pencil is 6 dollars, and if that person is bound to buy at least one of each item, how many …

More Similar Questions

Post a New Question