Math

posted by .

A band decides to sell protien bars to raise money for an upcoming trip. The cost (the amount the band pays for the protien bars) and the income the band receives for the protien bars are represented on the graph below. A- how many protien bars must been sold for the band's cost to equal the band's income? B- what's is ther income from selling 50 protien bars? 125 bars? C- suppose the income is $ 200. How many protien bars were sold? How much of this income is profit?

  • Math -

    We do not have access to your graph.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. biology 110

    you are making a standard to be used to measure protien concentration. you have added 2ml of protien, 3ml of water, and 4ml of an indicator dye. How would you prepare the blank for this experiment?
  2. Chemisty

    Alexander, who weighs 159 , decides to climb Mt. Krumpett, which is 5460 high. For his food supply, he decides to take nutrition bars. The label on the bars states that each 100- bar contains 10 of fat, 40 of protein, and 50 of carbohydrates.Alexander …
  3. 3rd grade

    1) Kevin is making yogurt bars for a picnic. He has 6 rows of yogurt bars on a tray. There are 3 bars in each row. How many yogurt bars does Kevin make?
  4. math sos

    Soybean meal is 14%protien , cormeal is 7% protien . How many pounds of each should be mixed together to get a 280 pound mixture that is 11 % protien?
  5. Math

    A school band is having a fundraiser. Band members will sell coupon books for $10 each. The band earns $12.50 for every 5 coupon books that are sold. a. After the first week, the band members had sold 105 coupon books. How much money …
  6. math

    A school band is having a fundraiser. Band members will sell coupon books for $10 each. The band earns $12.50 for every 5 coupon books that are sold. a. After the first week, the band members had sold 105 coupon books. How much money …
  7. Chemistry

    a runner eats granola bars for energy on her 100.0 mile run. Each bar contains 250.1 calories She burns 96.15 calories per km that she runs. How many granola bars does she need to equal the number of calories that she burns?
  8. Math

    Tony had an equal number of cranberry bars and walnut bars. He gave away 66 cranberry bars. He then had 4 times as many walnut bars as cranberry bars left. How many bars did he have at first?
  9. Algebra

    Tony had an equal number of cranberry bars and walnut bars. He gave away 66 cranberry bars. He then had 4 times as many walnut bars as cranberry bars left. How many bars did he have at first?
  10. math

    Tony had an equal number cranberry bars and walnut bars. He gave away 66 cranberry bars. He then had 4 times as many walnut bars as cranberry bars left. How many bars did he have at first?

More Similar Questions