chippewa

posted by .

FIND the ESTIMATE:
1) A RARE TRUFFLE ONCE SOLD FO $13.20 FOR A 0.44 OZ CAN. APPROXIMATELY HOW MUCH WOULD 1LB OF THIS TRUFFLE COST?

  • chippewa -

    0.44 of an ounce is almost 1/2 ounce.

    1 lb. = 16 ounces

    So 1 pound is about 32 times the 0.44 ounce can.

    30 * 13 = $390 or about $400.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    the cost of 6oz. of chicken is $2.00. how much would it cost for 1.5lbs. of chicken ?
  2. 8th Grade Algebra Answer Check

    Josh and Racquel sold corn dogs and burritos at the math club fundraiser. The corn dogs(c) cost $.35, and the burritos(b) cost $.75. They sold a total of 600 items, and raised $360. a)Write an equation for the total # of items sold. …
  3. math

    Find the best buy on cashews (1lb is 16oz), a) 1lb for $6.09 B. 10oz for $4.59 C. 1lb 4oz for $7.09 D. 12oz for $5.09
  4. Math

    A shoe manufacturer determines that the annual cost of making x pairs of one type of shoe is $30 per pair plus $100,000 in fixed overhead costs. Each pair of shoes that is manufactured is sold wholesale for $50. a. Find the equations …
  5. MATH

    FIND EACH ESTIMATE: 1) A RARE TRUFFLE ONCE SOLD FO $13.20 FOR A 0.44 OZ CAN. APPROXIMATELY HOW MUCH WOULD 1LB OF THIS TRUFFLE COST?
  6. Math

    a rare truffle once sold for 13 dollars and 20 cents for a 0.44 ounce can how much would 1 a pound be
  7. Math

    In the tradition of their Native American ancestors, Decorah Custom Canoes specializes in creating handcrafted canoes using the finest natural materials. Whether they are from birch bark or cedar, all canoes are custom-built from native …
  8. math

    Only three canoes are offered, the Iroquois, Chippewa, and Winnebago, which cost $1,100,$1,400, and $2,100, respectively. Each canoe also comes as a kit and costs $450, $550, and $800 respectively. Custom paddles are also available …
  9. Help

    In the tradition of their Native American ancestors, Decorah Custom Canoes specializes in creating handcrafted canoes using the finest natural materials. Whether they are from birch bark or cedar, all canoes are custom-built from native …
  10. Math

    The cost of 1lb of strawberries is a dollar more than the cost of 1lb of grapes. If ms. A bought 2lbs of strawberries and 5lbs of grapes for $12.50. What is the cost of the fruits.

More Similar Questions