math

posted by .

what is the average weekly food expense of the johnson family during a 4-week period in which they spent $72.84, $61.20, $75.48, and $68.76 for their weekly grocery shopping?

  • math -

    To find an average get a total of the entries and divide by the number of entries.

    In this problem get a total of the expenses for the 4 weeks. Then, take that total and divide by 4 to get the average.

    Hope that helps!
    JJ

  • math -

    thank you !!!

  • math -

    69.57

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Each week, Bill, Mary and Jane select the quantity of two goods, x1 and x2, that they will consume in order to maximize their respective utilities. They each spent their entire weekly income on these two goods. Suppose you are given …
  2. Math

    Over a four-week period, Gail earned the following commissions?
  3. 4 grade

    Mario got his $10.00 weekly allowance on Monday. He spent 25% of his weekly allowance on Tuesday, 15% of his weekly allowance on Wednesday, and 10% more on Thursday. How much money did he have left to spend for the rest of the week?
  4. math

    Mario got his $10.00 weekly allowance on Monday. He spent 25% of his weekly allowance on Tuesday, 15% of his weekly allowance on Wednesday, and 10% more on Thursday. How much money did he have left to spend for the rest of the week?
  5. math

    mario got his $10.00 weekly allowance on monday. he spent 25% of his weekly allowance on tuesday, 15%of his weekly allowance on ednesday, and 10% more on thursday. how much money did he have left to spen for the rest of the week?
  6. MAT115

    The following information shows a relationship between the amount spent per week on advertising by a small fast-food shop and the total sales per week. Use it to answer question 5. Amount spent 10 20 30 40 Sales 200 380 625 790 Predict …
  7. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  8. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  9. math

    what is the average weekly food expense of the johnson family during a 4-week period in which they spent $72.84,$61.20,$75.48,and $68.76 for their weekly grocery shopping?
  10. MATH

    JAIME MAKES $150 A WEEK. HE SPENT $112. WHAT FRACTION OF HIS WEEKLY PAY HAS HE SPENT?

More Similar Questions