Math

posted by .

Stupendous Supermarket has agreed to sell Uncle Edsel's homemade Rhubarb and Clam Pies. Each pie has a radius of 4 inches. If the store decides to display 10 of them in a single row across the top of the bakery counter, how wide will the display be?

  • Math -

    whatis 10*8 inches?

  • Math -

    Cortez

    Refresh yourself on the definition of radius and diameter and those questions won't stump you.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    at the county fair, the apple pies are lined up sidebyside for judging on a 6 foot table each pie has an areaof 50.24 inches squared. how many pies are on the table?
  2. 5th Grade Math

    Kate baked 3 pies for a family reunion. She cut each pie into 8 slices. the family ate 2/3 of the pies. How many slices of pie were eaten?
  3. math

    A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?
  4. math

    Dan has 5 lb of rhubarb. He has 4 rhubarb recipes, and uses 1/4 of his rhubarb in each. How many pounds of rhubarb are in each recipe?
  5. maths

    The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books.The cafeteria contributed four pies to the sale.Each pie was then cut into five pieces and sold.The were a total of 60 pieces to sell.How …
  6. math

    find th numbers of cups of sugar needed if for each pie you use 3 cups of sugar 2 pies, 3 pies 4 pies 5 pies 6 pies
  7. Math

    On Monday, thirty percent of the pies sold at the pie store were apple. If 24 apple pies were sold on Monday, how many of the other pies were sold that day?
  8. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8 …
  9. algebra

    A corner store sells two kinds of baled goods:cakes and pies.A cake costs $13 and a pie cost $6.In one day ,the store sold 9 baked goods for a total of $75 .How many cakes did they sell
  10. math

    Miki's Pie Shop recently sold 20 pies, of which 8 were blueberry pies. What is the experimental probability that the next pie sold will be a blueberry pie?

More Similar Questions