Maths P5

posted by .

Daniel, Susan and Rick bought some cookies to sell. The cookies were sold at 6 for $2. Daniel sold 1/4 of the cookies. Susan sold 2/7 as many cookies as Rick. Daniel and Susan sold a total of 120 cookies.
a)How many cookies did they sell altogether?
b)How much did they collect from the cookies sold?
c)If the cookies costs $0.20 each, how much profit did they make from the sale?

  • Maths P5 -

    X = total # of cookies bought.

    X/4 = The # of cookies sold by Daniel.

    Y = The # of cookies sold by Rick.

    2Y/7 = The # of cookies sold by Susan.

    X/4 + 2Y/7 = 120 = The # of cookies sold by Daniel and Susan.
    Multiply both sides by 28:

    Eq1: 7x + 8y = 3360.

    y = x - 120,
    Eq2: x - y = 120.

    Multiply Eq2 by 8 and add to Eq1:
    7x + 8y = 3360
    8x - 8y = 960
    Sum: 15x = 4320,
    X = 288 = The # of cookies sold.

  • Maths P5 -

    b. Amt = $2/6 * 288 = $96.

    c. Cost = $.20 * 288 = $57.60.

    Profit = $96 - $57.60 = $38.40.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Yesterday a store earned $797.30 just from the sale of cookies. Write and solve an equation that represents how many cookies were sold. c= $797.30/$1.19 c=670 cookies were sold
  2. math

    Tara was out selling girl scout cookies. she noticed that the caramel cookies were the most popular, with lemon cookies being the next most favored. She actually sold three boxes of caramel cookies. If she sold 63 boxes of caramel …
  3. MATH

    Tara was out selling girl scout cookies. She noticed that the caramel cookies were the most popular, with lemon cookies being the next most favored. She actually sold three boxes lemons cookies for every four boxes of caramel cookies. …
  4. math

    Melissa baked 8 trays of 5 cookies each. She sold 3 plates of cookies. Which expression correctly represents how many cookies she sold?
  5. pre-algebra

    at a scxhool bake sale ,450$ was collected for selling muffins,brownies,and jumbo cookies.the cost of one any item was 2 buycks. 3 times as many brownies were as sold as muffins. 5 times as many cookies were sold as many cookies were …
  6. Math

    A bakery sold twice as many cookies in March as in April.Their total sales for the two months were 564 cookies.How many cookies were sold in April?
  7. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  8. math

    Ms.Montoya class baked cookies for school festival.They sold three fifths of the cookies on Thursday and one fourth of the cookies on Friday.If there were 24 cookies left after Friday,how many cookies did Ms.Montoya baked?
  9. math

    MR Zheng sold a total of 576 muffins and cookies the ratio of the number of muffins sold to the number of muffin sold to the number of cookies sold was 4:5> how many muffin were sold and how many more cookies that muffins were sold
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions