Math

posted by .

another question, im so confused!D: it says:

Define variables and write an EQUATION for each phrase:

1.)The total cost is the number of cans times 0.70. Let ___ represent total cost and let ____ represent # of cans. __________________

  • Math -

    Let _t__ represent total cost and let _n___ represent # of cans. __________________

    0.7n = t

  • Math -

    thank you so much!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ALG2! WORD PROBLEM! PLZ HELP!!

    A family of 5 comes to the amusement park. There are two adults and three children (under the age of 12). They qualify for a special family rate of $174.45. The clerk tells them that a child's ticket always costs $11 less than an adult's …
  2. math

    The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost 4550 to rent trucks, and it will cost an additional 175 for each ton of sugar transported. Let c represent the total cost (in dollars), and let s represent …
  3. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  4. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  5. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  6. Math Help

    Choose the word phrase that can be represented by 2 – p. the difference of a number p and 2 the quotient of 2 and a number p 2 more than a number p 2 decreased by a number p 2. Which word phrase could represent the variable expression …
  7. Math--Check my answers

    Choose the word phrase that can be represented by 2 – p. the difference of a number p and 2 the quotient of 2 and a number p 2 more than a number p 2 decreased by a number p **** Which word phrase could represent the variable expression …
  8. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the pizza.
  9. Maths

    The the cost of a plate is 4 times the cost of a cup write a linear equation in two variables to represent the statement
  10. math

    it cost a company 15,000 per day to operate a plant no matter how much product they produce. in addition, it cost 75 per unit produced. write an equation that represents the total cost to operate the plant each day. use the variable …

More Similar Questions