math

posted by .

use mental math to find each value cost of 8 items at $12.98 each

  • math -

    At $13 each, 8 items cost $104.
    At $12.98 (2 cents less than $13), we just have to deduct 8*2=16 cents from $104 to get $103.84.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Phoenix

    In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce …
  2. math

    Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that …
  3. math

    use propertise and mental math to find the value. 19+(28+21) 3 times 270 (86+27)+3
  4. math

    At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . …
  5. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this …
  6. math

    while waiting in the checkout line at the grocery store you add the prices up of your 3 items to make sure you have enough money.explain how to use mental math and the properties of addition to find the total costs of 3 items if the …
  7. math

    Suppose the cost of producing x items is given by C(x)=1000-x^3, and the revenue made on the sale of x-items is R(x)=100x-10x^2. Find the number of items which serves as a break-even point.
  8. math

    use mental math to find each value 5% rebate on a $150 cell phones
  9. properties and mental math

    use properties and mental math to find the value of (86 + 27) + 3
  10. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …

More Similar Questions