math

posted by .

Jeff bought 3 bags of dog food. He also bought a set of new dog bowls that cost eighteen dollars . He spent a total of forty-five dollars. Write both the verbal and mathematical equation to find out how much Jeff paid for each bag of dog food

  • math -

    Solve for x.

    3x = 45 - 18

  • math -

    Jeff bought 3 bags of dog food. He also bought a set of new dog bowls that cost eighteen dollars . He spent a total of forty-five dollars. Write both the verbal and mathematical equation to find out how much Jeff paid for each bag of dog food.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,help

    how do i set this up...i need help in the set up... In deciding whether or not to set up a new manufacturing plant, analysts for a popcorn compnay ave decided that a linear function is a reasonable estimation for the total cost c(x)in …
  2. math/116 algebra

    Application Practice Answer the following questions. If appropriate, use Equation Editor to show your work. First, save this file to your hard drive by selecting Save As from the File menu. Click the white space below each question …
  3. Math

    Please help me write this in an equation. "Tyrone bought 15.3 gal of gasoline priced at g dollars per gallon, 2 qt of pil priced at q dollars per quart, and a wiper blade priced at $3.79. Write an expression that represents the total …
  4. Translate verbal expression into Algebraic express

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money …
  5. math

    five friends went to a baseball game. three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for six dollars the other two friends each bough only tickets. write and simplify and expression that represent the amount of …
  6. Math

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simply an expression the represents the amount of money spent.
  7. math

    Steve runs a kennel and purchases dog food from a U.S supplier. The supplier sells 25 lb bags for $28.95 U.S Each dog eats about 3.5kg/week and Steve boards an average of 16 dogs per day. How many bags of dog food will he need for …
  8. Math

    Harry is a dog walker and he charges 15 dollars to come to my house, 2 dollars per mile walked. He charged me 19 dollars. Which equation could I use to determine howxfar he walked my dog. A. 2m + 5 = 19 B.19 + 15 = 2m C.19 + 2m =15 …
  9. Math

    Mary bought a scarf for five dollar spent Half of the remaining money on jogging shoes bought lunch for two dollars and then spent half of her remaining dollars on a DVD she had $10 left how much money does she start with?
  10. Math

    **=answer To adopt a dog from an animal shelter, you must pay $80 for vaccinations, $65 to spay or neuter the dog, and $50 for a wellness exam by a veterinarian. a. Write an expression in simplest form that represents the amount (in …

More Similar Questions