algebra

posted by .

Translate to an equation p $40 pants and s $20 shirts total $160

  • algebra -

    x*40$+y*20$=160$


    40x+20y=160


    x=numbers of pants

    y=numbers of shirts

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Algebra 2

    Ok im stumped on this HW problem can anyone help?
  2. Please help!!!!!!!!!!! algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirt for $79.85 ( before tax is added). He can but 1 pair of pants and 2 shirt for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  3. algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirts for $79.85 ( before tax is added). He can buy 1 pair of pants and 2 shirts for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  4. algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirts for $79.85 ( before tax is added). He can buy 1 pair of pants and 2 shirts for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  5. Math

    p $ 40 pants and s $ 20 shirts total $ 160. ... p $ 40 pants and s $ 20 shirts total $ 160. determine three different combinations of pants and ... Math
  6. aig math

    a factory had 1080 shirts and pants altogether.after donating 60 pants to charity the number of shirts it had was three times the number of pants left.how many pants did the factory have at first/ my answer is 315 am i right,if not …
  7. Math

    Hi, I am doing my summer assignment and I do not understand a problem. The question is about a girl who bought 4 shirts and 2 pairs of pants. The total cost of the shirts was $60.00. The total cost of the pants was $70.00. The total …
  8. Algebra 1- Just one question

    Rebecca is shopping for back-to-school clothes. For every 4 shirts she buys, she also buys 1 pair of pants. Each shirt costs $12.97, and each pair of pants costs $18.98. If Rebecca buys 8 shirts, how much does she spend on pants?
  9. math

    Glenn has 4 pants and 3 shirts. How many different pairs of pants and shirts can he wear?
  10. Math

    At the same store, Peter bought 2 pairs of pants and 5 shirts for $61, and jissica bought 3 pairs of pants and 2 shirts for $64. How much does 1 pair of pants cost?

More Similar Questions