algebra

posted by .

mike wants to make meatloaf and the recipe calls for six pounds of meat if he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork how much pork will he use

  • algebra -

    6/x = 3/1

    Cross multiply and solve for x.

    3x = 6
    x = 6/3
    x = 2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Pork

    I love pork. I want to learn more about pork. Give me information on about pork. Thank you for sharing with me your information about pork. Check this site for information about pork. http://en.wikipedia.org/wiki/Pork
  2. math

    mike wants to make a meatloaf his recipe uses a total of 8 pounds of meat. if he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork how much pork will he use?
  3. math

    Pork is sold for $18.46 per kilogram.What is the cost of 0.35 kilogram of pork convrted to the nearest cent.
  4. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio …
  5. English Colons

    Read the items If an item is correct write C otherwise rewrite it using a colon We bought apples,milk, and bread We bought: apples,milk,and bread Warning: Slippery When Wet C?
  6. Algebra

    Ground beef sells for $4.75 per kg and ground pork sells for $5.50 per kg. How many kg of ground pork should be mixed with 8 kg of ground beef to make a mixture that sells for $5.10 per kg?
  7. 6th grade math

    The lasagna recipe requires two pounds of ground beef for ever six cups of tomato sauce. How much beef is necessary if you only have one cup of tomato sauce?
  8. math

    Tom is making meatloaf with 3/4 pound of turkey and 5/6 pound of ground beef. What is the LCM he should use to find the total number of pounds of meat?
  9. Math

    A 3-pound pork loin can be cut into 10 pork chops of equal weight. How many ounces is each pork chop. Is my math correct?
  10. math

    You're planning on making 4 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy?

More Similar Questions