MATH

posted by .

If the average cost per unit C(x) to produce x units of plywood is given by C(x)= 1200/x+40, What it the unit cost for 800 units? How much do 800 units cost in all?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Calculus

    Here's one more that I do not understand A company estimates that the cost ($) of producing x units of a certain product is given by: C= 800 + .04x + .0002x^2 Find the production level that minimizes the average cost per unit. Thank …
  2. Calculus

    There was a typo in last question A company estimates that the cost ($) of producing x units of a certain product is given by: C= 800 + .04x + .002x^2 Find the production level that minimizes the average cost per unit.
  3. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  4. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  5. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  6. Math

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  7. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  8. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  9. Business

    At an activity level of 8,800 units, Pember Corporation's total variable cost is $146,520 and its total fixed cost is $219,296. For the activity level of 8,900 units, compute the following values. Required: A. The total variable cost …
  10. Math

    The cost of producing x units of a product is given by C(x)=800+120x−120ln(x),x≥1. Find the minimum average cost, which is defined as C(x)/x (the total cost divided by the number of units). Minimum Average Cost =

More Similar Questions