Post a New Question

math

posted by .

John owns a hotdog stand. He has found that his profit is represented by the equation P(x)=x^2 + 12x + 46, where x is the number of hotdogs. What is the most he can earn?

  • math - typo? -

    Looks like he's in a good business. The more he sells, the more profit he makes, there's no limit. The minimum is $46 when he doesn't sell any hot dog. If he sells 10 hot-dogs, he makes $220 more!

    Check the sign of the x^2 term!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    I was wondering if I had number 2 correct; the only way to know the answer was to provide the entire answer for number 1. Thanks in advance. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell …
  2. Math

    your profit P is determine by subtracting the cost C(the amount of money it costs to operate a business) from the revenue R(the amount of money you earn from selling your product). profit can be represented algebraically by the equation: …
  3. algebra

    the profit made fram the sale of a dvd players from a company is found by subtracting the costs from the revenue. p=r+-c. Suppose that the companys revenue can be expressed with the function R(x)=x^2+59x and that the total costs for …
  4. ALGEBRA

    The profit made from the sale of tiles is found by subtracting the costs from the revenue. e. Find the Profit Equation by substituting your equations for R and C in the equation . Simplify the equation. f. What is the profit made from …
  5. Economics

    What is the effect on the price of hotdogs and the quantity of hotdogs sold if: a.) The price of a hamburger rises?
  6. math

    the hotdog shack sold 359 hotdogs during their 2-day grand opening celebration on saturday and sunday. the number of hotdogs sold on sunday was 13 less than twice the number of hotdogs sold on saturday. how many hotdogs did the hotdog …
  7. math

    You are hosting a cookout for 24 people and are supplying the main dishes and several sides. You must take a trip to the grocery store in order to purchase all of the items you need. You know that hotdogs are $1.50 per package and …
  8. math

    You are planning a cookout and plan on serving hotdogs. The hotdogs are sold in packages of eight, but the hotdog buns are sold in packages of ten. What is the smallest number of packages of each that must be bought so that there are …
  9. 5th grade math

    John picked 30 bags of apples on monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each. The following week he picked and sold 6 more. How much money did John earn the 1 st week?
  10. please help, Word problem

    At a local baseball game, the concession stand has two different meal choices. you can get 3 hotdogs and 5 drinks for $25.00 or you can get 6 hotdogs and 4 drinks for $29.00. If the price of hotdogs and drinks is the same for each …

More Similar Questions

Post a New Question