math

posted by .

A cat owner wants to put equal amounts of food into dishes. If she has 3as a hole number. 2 over 3 as a fraction unces of cat food how many ounces will each food dish get

  • math -

    If I understand your problem correctly, the owner has 3 2/3 ounces of cat food.

    How many food dishes does the owner have?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    look at this other chart- 36 of 200 cat owners prefer human food only, 116 out 0f 200 perfer pet food only,48 out of 200 pet owners perfer human and pet food so what percent of cat owners repoter that their cats liked either human …
  2. medicine

    A cat with a gastrotomy tube must receive 300 kcal daily. A 15 oz can of food has 1500 kcal. The food must be diluted with water 50:50 so that it is thin enough to fit through the tube. A maximum amount of 45 ml can be given at each …
  3. English

    Thank you very much for your corrections.Can you have a look at the following questions for me?
  4. math

    jasmine has 41lb of dog food to pour into 5 dishes. How many pounds of dog food should she pour in each dish?
  5. algebra

    Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expression to show the cost of one can of cat food
  6. Math

    Jessica purchased a bag of cat food. She feeds her cat 1 cup of cat food each day. After 7 days, she has fed her cat 2/3 of the food in the bag. How many cups of food were in the bag of cat food when Jessica bought it?
  7. Math

    A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?
  8. math

    A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% meat powder and 60% grain. The meat powder costs $1.20 per pound. The grain costs 80 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of cat food?
  9. English

    1. My favorite food is noodle. 2. My favorite food is a noodle. 3. My favorite food is noodles. (Which one is right?
  10. Math

    Four cans of cat food and 3 cans of dog food cost $1.99. Four cans of the same cat food and 1 can of the same dog food cost $1.33. What is the cost of one can of cat food and one can of dog food?

More Similar Questions