Math

posted by .

Members at a yoga school pay $8 per class plus a one-time $90 membership fee. Non-members pay $12 per class. How many classes would a member have to take to save money compared to taking classes as a non-member?

  • Math -

    N=number of classes at break-even

    90+8N=12N

    Solve for N and round the number to the next integer.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A local computer center charges non-members $5.00 per session to use the media center. If you pay a membership fee of $25, you pay only $3 per session. Write an equation that can help you decide whether to become a member then solve …
  2. math

    A rock-climbing gym charges non-members $16.00 per day to sue the gym and $8.00 per day for equipment rental. Members pay a yearly fee of $450.00 fro unlimited climbing and $6.00 per day for equipment rental. Write and solve equation …
  3. algebra, please help

    the membership fee for oining a camp association is 45 a local campground charges members of the camping associatons 35 per night for a campsite and non members 40 per night, after how many nights of camping is the total cost for the …
  4. Algebra

    Members of the Lake Shawnee club pay $40 per summer season plus $7.50 each time they rent a boat. Nonmembers pay $12.50 each time they rent a boat. How many times would both a member and a nonmember have to rent a boat in order to …
  5. math

    Yoga fun charges $63 starting war plus $12 per class. Yoga for all charges no starting fee and $15 per class. For how many classes will the cost be the sameat both places plz explain
  6. math

    Members of the Campus Roller Rink pay a yearly membership fee of $50 plus $5 each time they go skating. nonmembers pay $10 each time the go skating. How many times would both members and nonmembers have to go skating in a year in order …
  7. math

    MOVIE CLUB Members of a movie rental club pay $15 annual membership fee and $2 for new release movies. Non Members pay $3 for new release movies. a. Write a system of linear equations that represent this situation. b. When is it beneficial …
  8. Math

    1) An aerobics class is being offered at the ABC body gym. Nonmembers pay $4 per class while member pay a monthly fee of $10 plus $2 per class. a. Create a linear system to represent the two options. b. At how many classes will the …
  9. math, algebra

    Members at a yoga school pay $7 per class plus a one-time $120 membership fee. Non-members pay $11 per class. How many classes would a member have to take to save money compared to taking classes as a non-member?
  10. Math

    Karen is applying for the nursing school at the University of Davis. Before applying, she received a breakdown of the tuition and fees from the university. Tuition: $611 per semester plus $250 per class Books: $82 per class Nursing …

More Similar Questions