math

posted by .

how do you use the numbers 4, 5, 9, 7, and 21 to get the number 23 (using it in a number sentence) i cannot get it and its driving me crazy! please help

  • math -

    21+(9-7)*(5-4 )=

    21 + 2*1 = 23

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How can i make nine equations with the numbers 2, 7 and one other number to equal 8. The first equation should have one as the other number, then two and so on up to 9. I can only use a number once for each expression. I can use arithmetic …
  2. keybording and word processing

    you would use words for numbers when? a. signifying an even house number, b. using "A.M." or "P.M." c. expressing an even amount of dollars and cents, d. beginning a sentence with a number
  3. keybording and word processing

    15. you would use words for numbers when?
  4. math

    Write a number sentence. Use every digit in the circle only once. Insert math symbols ( + ,-,x,/) and end the number with 3. Us parentheses if necessary. The numbers are 10,7,6,4,5
  5. Chemistry

    what number should be placed in the blank to balance the equation C 3 H 8 + 50 2 --> 3 CO 2 ___ H 2 O I have been working on this Q for four hours and it is driving me CRAZY please HELP i hate chemistry or anything with numbers …
  6. math

    Need to make a problem, using parentheses and use as many operations to write an expression equal to to th target number. You can only use each number once in an expression. Numbers 6,7,12,14,20 Target number = 41
  7. math

    Write to number sentences using the to numbers 7,56,and 8 then use the same numbers to show the division way label each number with its special math name
  8. Math

    Find two numbers which have a sum of 2 and a product of 2. This question is driving me crazy, please help!!
  9. Math

    A number sentence is 50 1/2 รท1/4 =202. Part A. Create a story or context for this number sentence. Part B. Rewrite this number sentence using multiplication. Part C. Give a verbal explanation that describes how these three numbers …
  10. Math

    please if anyone could help me with this question: 1. A class paid $20 for a cake and $4 per child for one slice of cheese pizza. they paid $140. how many children are in the class?

More Similar Questions