Accounting

posted by .

Glanville Distribution markets CDs of the performing artist Harrilyn Clooney. At the beginning of March, Glanville had in beginning inventory 1,500 Clooney CDs with a unit cost of $7. During March Glanville made the following purchases of Clooney CDs.
March 5 3,000 @ $8 March 21 4,000 @ $10
March 13 5,500 @ $9 March 26 2,000 @ $11

During March 12,500 units were sold. Glanville uses a periodic inventory system.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    Glanville Distribution markets CDs of the performing artist Harrilyn Clooney. At the beginning of March, Glanville had in beginning inventory 1,500 Clooney CDs with a unit cost of $7. During March Glanville made the following purchases …
  2. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  3. Acct 100 Question

    Glanville Distribution markets CDs of the performing artist Harrilyn Clooney. At the beginning of March, Glanville had in beginning inventory 1,500 Clooney CDs with a unit cost of $7. During March Glanville made the following purchases …
  4. elementary

    nuber sense minnie has 6 county cds and 5 rock cds.amanda has 5 rock cds and 6 country cds.who has more cds?
  5. Math

    Tell whose CD collection has the greater ratio of rock CDs to total CDs. Glen has 9 rock CDs, 4classical CDs, and 5 other kind of CDs. Nina has 12 rock CDs, 8 classical CDs, and 7 other kind of CDs.
  6. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  7. Math

    Find the number of each kind of object in the collection Miranda has 24 CDs in her collection. Of those CDs, 10 are pop CDs. She has 6 more country CDs than jazz CDs. How many country CDs does Miranda have?
  8. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  9. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  10. math

    Julia works at a music store. One of her jobs is to stock new CDs on the shelf. A recent order arrived with 215 classical CDs, 125 jazz CDs and 330 soft rock CDs. Julia needs to place the CDs on sale racks with 5 CDs in each group. …

More Similar Questions