MATH QUICK THANKS

posted by .

IT COSTS JUST PANTS $12.50 TO MAKE A PAIR OF JEANS. THE JEANS ARE SOLD IN STORES FOR $20.00

FIND THE PERCENT OF INCREASE THE MANUFACTORING COST TO THE PRICE IN STORES
I THINK THE ANSWER IS %60

  • MATH QUICK THANKS -

    Right.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    ernesto spent a total of 64$ for a pair of jeans and a shirt. the jeans cost 6$ more than the shirt. how much did the jeans cost?
  2. math

    The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs include …
  3. Pre-Cal

    I've been trying to work this problem out for the past week and still havent managed to get to the answer. jeans unlimited sold 6000 pairs of jeans in october at an average of 44$ each. The company president decides that she must increase …
  4. MAth

    I don't know how to begin this one-help Janie bought 2 pairs of identical jeans at a sale.she paid regular price for the 1st pair and paid half price forthe 2nd pair.if the the total cost was $45.00,what was the regular price of the …
  5. math

    A pair of ordinary jeans at A-Mart costs $50 less than a pair of designer jeans at Enrico's. In fact, you can buy four pairs of A-Mart jeans for less than one pair of Enrico's jeans. What is the price range for a pair of A-Mart jeans?
  6. Math (Percentage)

    An upscale clothing boutique charges $300 for a brand name pair of jeans, which is 50% more than the amount it costs the store to buy one pair of these jeans. As a benefit of working there, employees can purchase the pair of jeans …
  7. MaTH

    I am trying to work this problem and need help. Mary bought 2 pairs of identical jeans at a sale. She paid regular price for the first pair and paid half price for the second pair. If the total cost was $45.00,what was the regular …
  8. math

    Wanda bought a pair of jeans for $32.50.She can purchase a second pair for 40% off the regular price.How much will she spend on two pair of jeans?
  9. COLLEGE MATH

    a manufacture of brand A jeans has daily production costs of C =0.2x^2 -96x+12,095 where C is the total cost in dollars and x is the number of jeans produced. How many jeans should be produced each day in order to minimize costs?
  10. economics

    Think about how each scenario would affect the price of khaki pants. a.A new technology reduces the time it takes to make a pair of khaki pants. b.The price of the cloth used to make khaki pants falls. c.The wage rate paid to garment …

More Similar Questions