algebra

posted by .

a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy for a total cost of $540. The next day at the same price per ounce, the jeweler purchased 4 oz of th egold alloy and 25 oz of the silver alloy for a total cost of $450. Find the cost per ounce of the gold and silver alloys.

  • algebra -

    cost of gold per ounce = x
    cost of silver per ounce = y

    5x + 20y = 540 ---> x + 4y = 108
    4x + 25y = 450

    1st equation times 4
    4x + 16y = 432
    4x + 25y = 450
    subtract them
    9y = 18
    y = 2
    sub into x+4y = 108
    x + 8 = 108
    x = 100

    WOW! $100 per ounce of gold
    Quickly tell me where and I will be a millionaire within a few hours, lol

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    assume that a jeweler needs 80 grams of an alloy that is 30% gold. He has avaliable one alloy that is 5% gold and another that is 85% gold; he will mix some of each If x equal the number of grams of the first alloy (so the number of …
  2. Chemistry

    A piece of metal alloy (a solution of metals) is made of gold and silver. It is 20% by mass silver. An irregularly shaped piece of this alloy contains 0.356 lb of gold. When the alloy is added to a graduated cylinder that contains …
  3. Algebra 1

    In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be mixed with 9 oz of gold to obtain a mixture that costs $164 per ounce?
  4. algebra

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  5. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  6. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  7. pre calc

    A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, using $200 worth of metal. If gold costs $6000 per ounce and silver is $50 per ounce, how much of eat metal should she use?
  8. Algebra 1

    A jeweler buys gold jewelry and resells the gold to a refinery. The jeweler buys gold for $1,235.55 per ounce, and then resells it for $1,376.44 per ounce. How much profit does the jeweler make from buying and reselling 73.5 ounces …
  9. chemistry

    A 14 karat gold alloy contains 58% m/m gold. How much of this alloy can a jeweler make using 50.0 g of pure gold?
  10. algebra

    A chemist has x grams of an alloy that is 20% silver and 10% gold, and y grams of an alloy that is 25% silver and 30% gold. Express the number of grams of gold in the two allows in terms of x and y.

More Similar Questions