Math Word Problem

posted by .

Need a formula for this math problem. Help!?
Relinda owns a tea shop and is creating a new mix of tea for her customers. She is using a standard black tea that sells for $7 per pound and a special orange flavor that sells for $11 per pound. She is planning to make a 40 pound batch of the mix and would like to sel it for $8.50 per pound. How much of each tea should she mix if she is not planning on making or losing any money with this mix?

I'm thinking it might be 7x+11(40-x) divided by 40 equals $8.50

My brain is melting!

  • Math Word Problem -

    The suggested formula is perfect!

    Only thing to add:
    x=number of pounds of black tea.

  • Math Word Problem -

    jesse bought 6 one-quarter pound bags of grape.how many pounds of grapes did jesse buy ?

  • Math Word Problem -

    5. At one gym, there is a $12 start-up fee, and after that each month at the gym costs $20. At another gym, it costs $4 to startup, but after that, each month at the gym costs $22. After how many months will the cost of both gyms be the same?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.45 a pound with tea that sells for $2.45 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.95 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  2. math

    ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?
  3. algebra

    A trader buys tea for $1200 and sells it for $1550. Per sack of tea he makes a profit of $50. How many sacks of tea did he buy?
  4. algebra

    A trader buys tea for $1200 and sells it for $1550. Per sack of tea he makes a profit of $50. How many sacks of tea did he buy?
  5. math

    A merchant blends tea that sells for $4.40 a pound with tea that sells for $2.30 a pound to produce 120 lb of a mixture that sells for $3.00 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  6. pre calculos

    Joely's Tea Shop, a store that specializes in tea blends, has available 45 pounds of A grade tea and 70 pounds of B grade tea. These will be blended into 1 pound packages as follows: A breakfast blend that contains one third of a pound …
  7. pre calc

    Joely's Tea Shop, a store that specializes in tea blends, has available 45 pounds of A grade tea and 70 pounds of B grade tea. These will be blended into 1 pound packages as follows: A breakfast blend that contains one third of a pound …
  8. Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.00 a pound with tea that sells for $3.00 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.75 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  9. Math

    Joely's Tea Shop, a store that specializes in tea blends, has available 45 pounds of A grade tea and 70 pounds of B grade tea. These will be blended into 1 pound packages as follows: A breakfast blend that contains one third of a pound …
  10. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140‚Äč-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of each …

More Similar Questions