algebra

posted by .

a merchant wants to stock the shelves with 100 Ibs. of a mixed nuts that cost $8.00 a Ibs. the merchant has cashews and peanuts. peanuts cost $6.00 a Ibs. and cashews cost $12.00 a Ibs. how many Ibs. of each should the merchant use in the mixture?

  • algebra -

    C=weight of cashews in lbs
    100-C = weight of peanuts (lbs)

    12C + 6(100-C) = 100*8
    6C = 800-600
    C=200/6=33.33lbs (approx.)
    Peanuts = 100-33.33=66.67 lbs (approx.)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. medical

    this is not homeowrk for school it is homeowrk for me. I am having my gallbladder out friday and i also have IBS where can i find information on a diet to follow after surgery so i do not have to deal with bad IBS for the rest of my …
  2. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  3. chemistry

    what is the kinetic energy of a goose with a mass of 17.9 Ibs. and is flying 11.9 m/hr.?
  4. HELP non linear equations

    A company mixes peanuts, cashews, and almonds to obtain 22 oz package worth 6.91 dollars. If peanuts, cashews, and almonds cost 18, 45, and 50 cents per oz respectively, and the amount of cashews is equal to the amount of almonds, …
  5. DMU

    The weight of adults in a certain city has amean of 130 ibs, with standard deviation of 41 ibs .asample of 25 adults living in one of the kebeles of the city is found to have a mean weight of 129 ibs. a) does this mean the residents …
  6. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  7. math

    The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts?
  8. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …
  9. math

    If you get mixed nuts with cashews that cost $6.25 lb. and if you get mixed nuts with peanuts @ $2.30 lb. But if I just want 1/2 lb. of mixed nuts for $1.70 how much of each would be included?
  10. math

    If you get mixed nuts with cashews that cost $6.25 lb. and if you get mixed nuts with peanuts @ $2.30 lb. But if I just want 1/2 lb. of mixed nuts for $1.70 how much of each would be included?

More Similar Questions