Physics

posted by .

How many slices of pizza must you eat to walk for 1.0 h at a speed of 5.0 km/h? (Assume your mass is 68 kg).

Our book provides:
-One slice of pizza's energy content is 300 cal, or 1260 KJ.
-To walk at 5 km/h= 380 W of a 68 kg individual.

Thanks!!!

  • Physics -

    4.2 slices

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this problem: Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is …
  2. Math

    Five friends ate 12-slice pizza. Julie ate twice as many slices as Rich. Jon ate half as many slices as Rich. Jordan and Isaiah together ate half a pizza. Jordan ate one third as many slices as Julie. Isaiah ate the most slices. What …
  3. 4th grade

    At one table, some of the students shared 3 pizzas. Each pizza was cut into 8 slices. After the students shared the pizza equally, there were 3 slices left over. How many students shared the pizza?
  4. physics help

    Assuming a typical efficiency for energy use by the body, how many slices of pizza must you eat to walk for 3.0 hr at a speed of 5.0 km/hr ?
  5. algebra

    jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. whay is the cost of one slice of mushroom …
  6. geometry

    A rectangular pizza has a width of 5 in. and a length of 10 in. The pizza is cut into 8 congruent triangular slices. What is the perimeter of one slice of pizza to the nearest inch?
  7. Math

    Manny loves to eat Cajun pizza. Each square inch of pizza is 8 calories. He orders a slice of pizza from a pizza with a diameter of 16 inches that is cut with a central angle of 20 degrees. How many calories does he eat?
  8. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
  9. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of mushroom …
  10. math

    Mario cut a pizza into 9 equal slices. He put a slice of pizza on each of 5 plates. What is the measure for the angle of the slices that are left?

More Similar Questions