Math

posted by .

Oranges are on sale at $0.99 per pound. Either bought 3.25 pounds of oranges. About how much did she pay for the oranges?

  • Math -

    0.99 * 3.25 = ?

  • Math -

    0.99*3.25=3.2175

  • Math -

    Now you need to round that to the nearest penny.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    PLS HELP!!!! Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?
  2. Mathamatics

    I need help figuring out these two math word porblem: 1) A sales tax of 6% of the cost of a car was added to the purchase price of $29,500. a. how much was the sales tax?
  3. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  4. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  5. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  6. Math

    Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  7. Algebra

    A boy was sent with $2.10 to buy oranges. He found the price 3 cents higher per dozen than he had expected to pay, and so he bought 6 fewer oranges than he had intended to buy and received 1 cent in change. How much did he pay for …
  8. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  9. math

    I bought 10 oranges and ate 3 oranges out of the 10 oranges. How many oranges do I have left?
  10. math

    Fifteen oranges cost $6.00. a) How much will Anna have to pay for 32 oranges?

More Similar Questions