College Algebra

posted by .

Staples recently charged $17.99 per box of Pilot Precise rollerball pens and $7.49 per box for Bic Matic Grip mechanical pencils. If Kelling Community College purchased 120 such boxes for a total of $1234.80, how many boxes of each type did they purchase?

  • College Algebra -

    Let x = boxes of Pilot and y = boxes of Bic

    x + y =120 therefore

    x = 120 - y

    17.99x + 7.49y = 1234.8

    Substitute 120-y for x in second equation and solve for y. Insert that value into the first equation and solve for x. Check by inserting both values into the second equation.

  • College Algebra -

    32 boxes of pilot and 88 boxes of Bic
    32x17.99 = 575.68
    88x 7.49 = 659.12
    total = 1234.80

  • College Algebra -

    POST YOUR QUESTIONS AT ww w.ac eyou rcoll egec las sses . c o m

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math233

    a college bookstore order six boxes of red pens last week. and 70 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. how many pens werein each box?
  2. Arithmetic

    Whichh is cheaper of the 2 following boxes?
  3. 7th grade

    you have 8 moving boxes that you can use to pack for college. each box holds 15 lbs of clothing or 60lbs of books. let c be the number of boxes that contain clothing. write a function that gives the total pounds T of the boxes in terms …
  4. pre algebra

    A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in the box?
  5. algebra

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 red pens last week and 67 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. How many pens were in each box?
  6. math

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in each box?
  7. math

    Flora’s class collected 236 books. They are placing the books in boxes. If each box holds 8 books, how many boxes can they fill?
  8. Math

    A student bought 3 boxes of pencils and 2 boxes of pens for $6. He then bought 2 boxes of pencils and 4 boxes of pens for $8. Find the cost of each box of pencils and each box of pens.
  9. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  10. Math

    A shopper keeper sold a total of 15 boxes of pencils on Monday and Tuesday. She still three more boxes on Monday then on Tuesday. There were 12 pencils in each box. How many pencils did she sell on Monday?

More Similar Questions