math

posted by .

David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is the better value.show your work and explain your answer.

  • math -

    5.76 / 48 = 0.12 per ounce

    4.80 / 32 = 0.15 per ounce

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright 6.5 …
  2. marketing

    what are the pricing issues in the product category?
  3. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  4. math 156

    Find the Best Buy Brand A: 12oz for $5.04 Brand B: 9 oz for $3.51 is the best buy Brand A?
  5. Math

    Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price?
  6. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand products …
  7. science

    please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes. Brand 1 has 1 Brand 2 has 15 Brand 3 has 16 Brand 4 has 5 Brand 5 has 25 the answer is Brand 1 BUT is the: …
  8. math help1answer

    4. Which of the following has the lowest unit price?
  9. math

    find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off brand x and a coupon for $0.25 off brand y. 28 ounces of brand x for $3.89 18 ounces of brand y for $1.89 13 ounces of brand z for $1.29
  10. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy?

More Similar Questions