Post a New Question

ALGEBRA

posted by .

A magazine advertises its $12 annual subscription price as 70% off the newsstand price. What is the number of dollars per year a reader would spend if the magazine were purchased at the newsstand price?

  • ALGEBRA -

    12 = .30 P
    P = 12/.3 = 120/3 = $40

  • ALGEBRA -

    Thanks again, I understand it now.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math help

    A one year subscription to the monthly magazine cost $ 15.60. The regular newsstand price is 1.95 per issue. How many is saved per issue by paying the subscription price
  2. Math/Algebra

    At Gwen's garage sale, all books were one price, and all magazines were another price. Harriet bought four books and three magazines for 1.45, and June bought two books and five magazines for 1.25. What was the price of a book and …
  3. pre calc

    The publisher of a magazine that has a circulation of 80,000 and sells for 1.6 a copy decides to raise the price due to distribution costs. By surveying the readers the publisher finds that the magazine will lose 10,000 readers for …
  4. math

    The newsstand price of a magazine is discountd 28% for subscribers. The newsstand price is $5.00. What is the subscription price?
  5. Finance

    A one-year subscription to a magazine costs $15. A three-year subscription is $37.50. What interest rate is the magazine offering for early payment
  6. math help

    A one year subscription to the monthly magazines costs $15.60 the regular newstand price is $1.95 per issue. How much is saved per issue by payin. The subscription price
  7. Math

    A magazine advertises that a subscription price of $29.99 ( for 12 issues) represents a savings of 70% from the newsstand price. A- What does this imply the price of one issue must be?
  8. math

    what is the additive inverse of 125,000 ?
  9. algebra

    The price of products may increase due to inflation and decrease due to depreciation. Derek is studying the change in the price of two products, A and B, over time. The price f(x), in dollars, of product A after x years is represented …
  10. Algebra

    The price of products may increase due to inflation and decrease due to depreciation. Derek is studying the change in the price of two products, A and B, over time. The price f(x), in dollars, of product A after x years is represented …

More Similar Questions

Post a New Question