Post a New Question

7th grade math pre algebra

posted by .

I'm confused about this math question my teacher gave us today. Bowser's dog food is 40% meat. How much dog food would Bowser eat in order to get 11 kgs of meat?

  • 7th grade math pre algebra -

    Let x = the total kg Bowser needs to eat.

    0.4x = 11
    x = 11/0.4
    x = 27.5 kg

  • 7th grade math pre algebra -

    Thank you Ms. Sue

  • 7th grade math pre algebra -

    You're welcome, Elizabeth.

  • 7th grade math pre algebra -

    what is the diameter of a wheel that makes 9 revolutions and travels 50 feet?

  • 7th grade math pre algebra -

    a color called purple is made by mixing 5 oz of red paint with 9oz of blue paint. What percent is blue paint

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. American Customs Question

    Is it illegal to eat dog meat in America?
  2. MATH

    A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% meat powder and 70% grain. The meat powder costs 90 cents per pound. The grain costs 60 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of dog …
  3. math

    Bowser's dog food is 40% meat. How much dog food does Bowser need to eat in order to get 1 1/2 kilograms of meat?
  4. Strayer University

    a dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 10% meat powder and 90% grain. The meat powder cost 80 cents per pound. The grain costs 70 cents per pound. What is the cost of the new materials per pound of dog …
  5. Math

    Margaret feeds her dog about 300 grams of dog food with each meal. If she feeds her dog twice a day, about how many kilograms of food does she need to feed her dog for a week?
  6. Math

    1. Errol uses 1/3 can of wet dog food for his dog, Muddy, each day. how many servings will he get from 5 cans of dog food?
  7. Math

    16. Alison uses a total of 94.5 cups of dog food each week to feed her three dogs. Each dog eats the same amount. How much does each dog eat in one day?
  8. Math

    16 dogs share a bowl of food. Each dog eats half a cup. Write & solve a division equation to find how much dog food was in bowl. Would this be c=16/2 c=8 (c=cups) Thanks for your help.
  9. math

    a bag of super dog food, at $12.50, is one third the price of a bag of power dog dog food. write and solve an equation to find the price of a bag of power dog dog food
  10. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

More Similar Questions

Post a New Question