math

posted by .

Liann works in the olde tyme Soda shoppe. The shop sells milkshakes, double milkshakes, and triple milkshakes. A shake uses 1/8 cup of syrup, a double shake uses 1/4 cup of syrup, and a triple shake uses 3/8 cup of syrup. How many shakes of each kind could she make with 3 cups of syrup?

  • math -

    Syrup required for one cup of each kind
    = 1/8+1/4+3/8
    = 3/4 cup
    1 of each : 3/4 cup
    x of each : 3 cups
    Cross multiply:
    x = 1*3/(3/4)
    =4
    Lyann can make 4 of each kind of shakes.

  • math -

    three groups of students are sharing left over pizza all the same size in witch group does each student get the most pizza

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Liann works in the old time soda shoppe the shop sells shakes. a single shake uses 1/8 cup syrup, a double shake uses 1/4 cup syrup, a tripple milk shake uses 3/8 cup syrup. How many shakes can she make of each with 3 cups of syrup?
  2. Business studies

    Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 milkshakes per day for $5 each. his daily total cost is $290, of which $30 is fixed cost. What can you say about Franks short run decision regarding shut down and long run …
  3. micro economics

    Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 milkshakes per day for $5 each. his daily cost is $290, of which $30 is fixed cost. what can you say about Franks short run decision regarding shut down and his long run …
  4. math

    Ryan estimates that he uses 2/3 cup of syrup each time he eats pancakes. How many times will he be able to eat pancakes without running out of syrup if he has a giant bottle of syrup that contains 48 cups. Do you multiply 48x2/3 and …
  5. Mathematics

    Is this the correct answer to the following question?
  6. Algebra

    Mickey went to Donald Dee's to buy 75 milkshakes for his party. Each milkshake cost the same integer amount of cents. In total, Mickey spent at least $124.00 on milkshakes. What is the smallest possible cost (in cents) of a milkshake?
  7. Math

    Subtract fractions: The third- graders used the recipes below to make Native American desserts for Multicultural Day. Use the recipes to solve each problem. Cherokee Blackberry cobbler 1/4 quart black berries 1 cup corn meal 1/3 cup …
  8. Math

    David uses 1/2 cup of apple juice for 1/4 cup of cranberry juice to make a fruit drink. What is the number of cups of apple juice David uses for 1 cup of cranberry juice.
  9. math

    At the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of a pint of milk. If the medium shake takes 1/7 the amount of a large, how much does the medium shake take?
  10. Algebra

    There are 11 shake flavors. Each shake has 2 scoops. A shake can have 2 scoops of different flavors or 2 scoops of the same flavor. A shake also has 1 scoop of added protein. The protein comes in 3 different flavors. So if a shake …

More Similar Questions