Math

posted by .

Find the unit price and tell which is the better buy:

Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.

  • Math -

    I did the last problem for you. Now it's your turn.

    I'll be glad to check your answer.

  • Math -

    Could you please check my answer?
    I did this:
    10+10=20.
    5.49/20=0.2745 per battery

    4+4=8
    2.98/8=0.3725 per battery

    The better deal is if you buy the one 10 pack for $5.49 and get one free.

  • Math -

    Right.

  • Math -

    Thank you!!

  • Math -

    You're welcome.

  • Math -

    10+10=20
    5.29/20=0.2745

    4+4=8
    2.98/8=0.3725

    The better deal is the one pack of 10 for $5.49 and get one free

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    You can buy three bottles of dishwashing liquid, each containing 1 pt 5 fl oz, on sale for $2.30. Let say for the same price you can buy a large container holding 2 qt. Which is the better buy?
  2. algebra1

    Lisa wants to purchase calculators. At one store, she can buy a set of 5 calculators for $80.00, or she can buy 24 calculators for $264.00 at another store. a) Which store provides Lisa with a better buy?
  3. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  4. 8TH GRADE MATH

    FOR EVERY TWO M & M PACKS YOU BUY YOU GET TWO FREE IF ONE M & M PACK COSTS 79 CENTS HOW MANY CAN YOU BUY FOR 6.00 DOLLARS 6.00 DIVIDED BY .79?
  5. math

    Tim needs batteries.AA batteries cost $3 per pack.D batteries cost $4 per pack. If she has $26 to spend and buys 3 times as many packs of AA batteries as D, how many packs of each does she buy?
  6. Math

    A store sells a pack of 10 baseball cards for $4.95 or five 10-packs for $49.95. Which would be the better buy?
  7. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  8. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy?
  9. Math

    You can buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one battery free, or you can buy two 4 packs for $2.98. Which has the lower unit price per battery?
  10. Algebra

    Can you please help? At a store, you can buy three packs of heavy duty batteries and six boxes of cereal for $48.00. You can also buy two packs of heavy-duty batteries and eight boxes of cereal for $46.00. What is the cost of one pack

More Similar Questions