math

posted by .

At the school store, 5 pens sell for $1.25. Which proportion will help find the cost of 12 pens?

  • math -

    What are your choices?

    What do you think the answer is?

  • math -

    a. 5/12=1.25/x

    b. 5/12=x/1.25

    c. 5/x=12/1.25

    d. x/5=12/1.25

  • math -

    I say its c

  • math -

    5 pens / 12 pens = 1.25 dollars/x dollars

    It helps to write the units, pens and dollars.
    so
    I claim a is correct
    although I myself would have written the same thing as
    5 pens/1.25 dollars = 12 pens/x dollars
    which comes out the same

  • math -

    5 pens cost 1.25$

    1.25/5=0.25$ Price of one pen

    12*0.25=3$ Price of 12 pens

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A salesperson bought a caase of pens.On Monday, he sold 1/2 of the pens.On Tuesady, he sold 30 more.On Wednesday, he sold 1/3 of the pens that were left.On Thursday, he sold the remaining 40 pens.How many pens were originally in the …
  2. pre algebra

    A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in the box?
  3. algebra

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 red pens last week and 67 red pens this week. 4 pens were left on the shelf. How many pens were in each box?
  4. math

    a number of teachers were to receive 6 pens each ,but needed 4 more pens for them to be equally divided.if each teacher received 9 pens, 25 more pens would be necessary.how many pens are there
  5. math

    A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red pens last week and 35 red pens this week. Five pens were left on the shelf. How many pens were in each box?
  6. algebra

    An office supply store sells pens for $3 and notebooks for $5. Before school started, the store sold 12 more pens than notebooks and made $324. Which system of equations could be used to find the number of pens, p, and notebook, n …
  7. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  8. Math

    An office manager bought 16 boxes of pens, each containing z pens. Workers took 10 pens from the supply room. How many pens were left?
  9. Maths

    A shopkeeper buys a number of blue pens and red pens. He pack 3 blue pens and 2 red pens into a packets for sale. If he wants to obtain 160 packets of the pens he needs another 25 blue pens. What is the total number of the pens bought …
  10. math

    Three boxes, first box has 12 pens for $25, second box has 50 pens for X cost and the third one has 100 pens for $175 . the cost for pens decreases as increase the number of pens . what the cost for the second box?

More Similar Questions