MacroEconomics

posted by .

Assuming that the following table describes a typical consumer’s complete budget, compute the item weights for each product.
Item: Quantity: Unit price:
Coffee 20 pounds $5
Tuition 1 year $4,000
Pizza 100 pizzas $8
DVD rental 75 days $5
Vacation 2 weeks $450
Q6 Suppose the prices listed in the table for Problem 5 changed from one year to the next, as shown below. Use the rest of the table to complete the average inflation rate.
Unit Price
____________________________
Item Last Year This Year % Change in Price X Item Weight = Inflation Impact

Coffee $5 $6_____ ______ _______
Tuition $4,000 $7,000 _____ ____ ____
Pizza $8 $10 _____ _____ _____
DVDrent $5 $10 ____ _____ ____
Vacation$450 $500 ____ ___ ____

  • MacroEconomics -

    Coffee 25 item weight
    Tuition 4,000
    Pizza 1,500
    DVD rental 150
    Vacation 250

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Computer programming

    Ok so the question is this: the manager of the Super Supermarket would like to be able to compute the unit price for products sold there. To do this, the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and …
  2. accounting

    Incremental Analysis question: I know the answer is $4.20, but I can't figure out why. Sandusky Inc. has the following costs when producing 100,000 units: Variable costs $400,000 Fixed costs 600,000 An outside supplier is interested …
  3. Accounting

    I am attempting to complete a budget matrix. Is a consultant listed as a functional budget item or a line-item budget?
  4. Economics(Please respond, thank you)

    The table below shows the market basket quantities and prices for the base year (year 1) Base year 1 Price in price Quantity base year yr 2 Product Pizza 15 $3 $3.75 t-shirts 4 $10 $9 rent 1 $500 $550 In year 1 the CPI was?
  5. Ecomonics(Urgent,please respond)

    The table below shows the market basket quantities and prices for the base year (year 1) Base year 1 Price in price Quantity base year yr 2 Product Pizza 15 $3 $3.75 t-shirts 4 $10 $9 rent 1 $500 $550 In year 1 the CPI was?
  6. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  7. programming

    Create three (3) one-dimensional arrays: Item Number, Quantity-on-hand and Unit Cost for 15 items. Input data into all the arrays. After the data is entered, read an arbitrary number of records containing an item number and quantity-ordered. …
  8. Macroeconomics

    working on homework & stuck on these three questions. Someone please check if I answered these correctly; Thank you! 1. In the event of excess supply in the coffee market __________. A. the price of coffee will increase B. the price …
  9. Macroeconomics

    Suppose that the government decides to subject producers of this item to a unit excise tax equal to $2 per unit sold. What is the new market price?
  10. Calculus

    Suppose that the price p, in thousand pesos, and the number of sales x(in hundreds) of a certain item can be modeled by the equation 5p+4x+px=100. Suppose also that the price is increasing at the rate of $200 per year. How fast is …

More Similar Questions