Math

posted by .

Mr.Jensen is buying 2 dozen donuts for $10.98.

True or False.

The expression 8.5 x 2/10.98 could be used to represent the cost of 8.5 dozen donuts.

  • Math -

    What do you think?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I have a question: How would you solve this?
  2. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  3. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. …
  4. Math

    Kimi bought d donuts. There were 4 donuts in each box. Write an expression that shows how many boxes of donuts Kimi bought.
  5. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?
  6. math

    Alex bought 27 donuts from Dunkin Donuts. He ate 1/9 of the doughnuts. He took the remaining donuts and share them equally amongst 12 classmates. How many donuts did each friend receive?
  7. math

    Marcela 527 donuts from Dunkin Donuts. She ate one ninth of the donuts. She took the remaining donuts and shared them equally amongst 12 classmates. How many donuts did each friend receive?
  8. math

    Marcela 27 donuts from Dunkin Donuts. She ate one ninth of the donuts. She took the remaining donuts and shared them equally amongst 12 classmates. How many donuts did each friend receive?
  9. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions