math

posted by .

23 students went to the school store, 17 bought pencils,12 bought paper, how many purchased both?

  • math -

    17 + 12 = 29

    29 - 23 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH!

    bob and his dad visited the hardware store on saturday. they observed the following transaction: Mr. Harris bought 4 for $0.50, Mrs. clark bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. what …
  2. Discrete Math

    1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of integers between 1 and 1000 (inclusive)that are divisible by at least one of 2,3,5,or 7?
  3. MATH

    bob and his dad visted the hardward store on sunday. They observed the following transaction: Mr harris bought 4 for $.05, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. What were …
  4. Math

    Henry went to two different music stores to buy some new CDs. At Store A he bought 5 CDs for $70. At Store B he bought 6 CDs for $78. Which store had the best price for a CD and by how much?
  5. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
  6. Algebra 1

    The marketing director of a department store interviewed 50 customers who had bought appliances the previous week. They found that 20% of the customers bought a washing machine and 40% bought a dishwasher. Also 48% of the customers …
  7. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went …
  8. math

    A girl bought some pencils, erasers, and paper clips at the stationery store. The pencils cost IDR. 1000 each, the erasers cost IDR. 500 each and the paper clips cost 2 for IDR. 100. If she bought total cost IDR. 10000, how many of …
  9. Math

    Not Urgent But Please Check My Answer: A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils …
  10. Math

    Ann bought 30 pens for Rs 4.20 each.If she had used this amount of money to buy pencils for 3 for Rs 5,how many pencils could she have bought

More Similar Questions