Math app

posted by .

farmer Linton wants to find the best time to take her hogs to market. The current price is 88cents per pound, and her hogs weigh an average of 90 pounds. the hogs gain 5 pounds per week, and the market price for hogs is falling each week by 2 cents per pound. How many weeks should Ms. Linton wait before taking her hogs to market in order to receive as much money as possible? at the time, how much money (per hog) will she get?

  • Math app -

    could anyone help me please?

  • Math app -

    There's probably a formula for figuring this out -- but I don't know it. A math tutor may be on later who can help.

    I've been working with trial and error -- and I'm up to 9 weeks when she'd get $94.50 for a 135-pound hog. You can keep working with trial and error.

    Your problem doesn't state what her costs are for feeding these hogs until she can reach the maximum price.

  • Math app -

    the answers got to be 13wks and $96. but i couldn't get it.

  • Math app -

    If you count the original weight of 90 pounds and $0.88 as the first week, then the 13th week is 150 pounds at $0.64, then the price is $96.

    By my calculations, week 14 would see a 155-pound hog at $0.62 = $96.10

    The question is terribly flawed because it doesn't take into consideration the costs of feeding the hogs.

  • Math app -

    How many weeks should Ms. Linton wait before taking her hogs to market in order to receive as much money as possible?

    As the weight increases, the price decreases, the maximum income to be derived when the product of the weight and price is maximum.

    We know that the weight W = 90 + 5w and the price P = 88 - 2w, w being the number of weeks to maximum income.

    W = 90 + 5w
    P = 88 - 2w

    W(P) = (90 + 5w)(88 - 2w) yielding
    w^2 - 26w - 792

    Eq

  • Math app -

    Sorry - I hit the send key by mistake.

    How many weeks should Ms. Linton wait before taking her hogs to market in order to receive as much money as possible?

    As the weight increases, the price decreases, the maximum income to be derived when the product of the weight and price is maximum.

    We know that the weight W = 90 + 5w and the price P = 88 - 2w, w being the number of weeks to maximum income.

    W = 90 + 5w
    P = 88 - 2w

    W(P) = (90 + 5w)(88 - 2w) yielding
    w^2 - 26w - 792

    Equating to zero and taking the first derivitive yields 2w - 26 = 0 making w = 13 weeks.

    At the start of week #1, the weight = 90 lbs. and the price = 88 cents per pound. At the end of week 13, the weight is 90 + 5(13) = 155 lbs. and the price is 88 - 2(13) = 62 cents per pound.

    Thus, during the 14th week, the hogs are sold on the basis of a weight of 155 lbs. and a selling price of 155(.62) = $96.10 each.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. pre-calc

    If Wesley Jackson harvests his apple crop now, the yield will average 120 pounds per tree. Also, he will be able to sell the apples for $0.48 per pound. However, he knows that if he waits, his yield will increase by about 10 pounds …
  2. math

    A typical Latino coffee farmer has fixed costs of $10,000 per year. Under the old distribution system, the farmer is paid $.40 per pound (U.S. weight measure) and the farmer’s variable cost per pound is $.30. What is the farmer’s …
  3. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  4. statistics

    A random sample of 20 hogs on farmer Brown's hog farm had an average weight of 350 pounds and a SD of 70 pounds. Find 95% confidence interval estimate of the mean weight of all farmer Brown's pigs.
  5. Math

    A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of oats and ounces of corn per pound. Type B contains ounces of oats and ounces of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture …
  6. Statistics

    What price do farmers get for their watermelon crops?
  7. Elementary Algebra

    The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?
  8. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  9. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions