Math

posted by .

Moira paid $4.50 for a movie and 2 bags of popcorn. All together she spent 6 dollars. What's the cost for a bag of popcorn?

  • Math -

    $6.00-$4.50=$1.50 divided by 2 bags of popcorn gives you .75 cents.

  • Math -

    homeworkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,help

    how do i set this up...i need help in the set up... In deciding whether or not to set up a new manufacturing plant, analysts for a popcorn compnay ave decided that a linear function is a reasonable estimation for the total cost c(x)in …
  2. Math

    How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  3. Algerba

    THe senior class is raising money by selling popcorn amd soft drinks. They make $.25 profit on each soft drink and %.50 on each bag of popcorn. Their goal is to make at least $500. What is a ineqaulity showing the relashionship beetween …
  4. Math

    Latoya has 3/4 of a bag of popcorn. If she eats half of the popcorn at a movie, ho much does she have left?
  5. math

    latoya has 3/4 of a bag of popcorn. If she eats half of the popcorn at the movie, how much does she have left?
  6. math

    Latoya has 3/4 of a bag of popcorn. If she eats half of the popcorn at a movie , how much does she have left?
  7. Applied Calculus

    In deciding whether o r not to setup a new manufacturing plant, analysts for a popcorn company have decided that a linear function is a reasonable estimations for the total cost C(x) in dollars to produce x bags of microwave popcorn. …
  8. Math

    Write an expression for the total of movie tickets and popcorn for a group of friends attending a movie. Movie tickets cost $8.50 each and each friend will have a box of popcorn that cost $2.25.
  9. math

    Betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was the price, in dollars, of each bag of popcorn?
  10. Math

    Kendra has 5.5 pounds of popcorn and wants to package it equally in 50 bags. How can she use place-value reasoning to find the amount of popcorn to put in each bag?

More Similar Questions