5th grade

posted by .

The Chang Toy Factory in China can produce 35 mini toy care each minutes at a cost of 77 cents. then, a package of 35 is put in a cardboard box that holds 350. What does it cost to procuces 285 toy cars?

can you show me how to solve this problem .? do you divide or X it?

  • 5th grade -

    devide 77 by 35 to find the cost for producing one the multiply that cost by 285

    you wii get
    $6.27

  • 5th grade -

    All that info and all the problem wants is the cost for 285?

    .77 each x 285 = ?

  • 5th grade -

    Pat, I read that wrong.

    77/35 * 285 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. A. Production

    A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual demand …
  2. physics

    A boy is swinging a toy on a piece of string in a vertical circle. The toy has a mass of 150g & the radius of the circle is 0.8m. A. he swings the toy with a linear velocity of 2m/s will the toy move in a circle?
  3. math

    Which choice offers the lowest cost per ounce?
  4. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that …
  5. Calculus, Surface Area Pt.2

    The base costs 0.9 cents/square cm, the front costs 0.8 cents/square cm and the sides and back cost 1.3 cents/square cm. The cost of the material to make the box is : Cost = ?
  6. math

    The cost of mailing a package is c cents for the first b ounces and d cents for each additional ounce. find the cost, in cents, for mailing a package weighing f ounces if f is more than b
  7. Math

    A rectangular box with a square base of length x and height h is to have a volume of 20ft^3. The cost of the top and bottom of the box is 20 cents per square foot and the cost of the sides is 8 cents per square foot. Express the cost …
  8. Math

    There are 12 more toy cars than toy trucks in a toy box with a total of 38 toy cars and trucks. How many toy trucks are in the toy box?
  9. math

    Martin had red toy cars and blue cars in a box. the ratio of the blue toy cars to the red toy cars is 5:2. When Martin put 15 more blue toy cars in the box, the ratio of the blue toy cars to the red toy cars became 4:1. How many red …
  10. Math

    Mark had red toy cars and blue toy cars in a box. The ratio of the blue toy cars to the red toycars was 5:2. when Mark put 15 more blue toy cars in the box, the ratio of the blue toy cars to the red toy cars became 4:1. How many red …

More Similar Questions