Post a New Question

algebra

posted by .

If a pizza is 15.00 and the cost is 55.00 labor is 4.00 what is the equation to determine revenue?

  • algebra -

    and the cost is 55.00 labor is 4.00 ?

    How about some periods or commas.

    Sometimes, if tutors cannot make out your post, they move on to one that they can understand.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  2. Algebra

    What is the equation for finding the revenue if you have a pizza selling for $15.00, total cost of $55.00 and labor is $4.00.
  3. Algebra

    Based on surveys conducted in your area, you determine that it is feasible to sell your specialty pizzas for $15. The cost for making the pizzas includes a fixed cost of $55 and a labor cost of $4 per pizza. Establish an equation to …
  4. algebra

    Break-Even Analysis: A Look at Profit and Loss: As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college …
  5. algebra

    you have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your area, you determine what it is feasible to sell your specialty for $15. The cost for making the pizzas includes …
  6. MATH

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  7. math

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  8. algebra for business

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  9. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each topping. …
  10. Algebra

    The cost of a large pizza is $7.99 plus an additional $0.99 for each topping. Tom ordered a large pizza that cost $10.96. Write and s olve an algebraic equation to find the number of toppings on the pizza.

More Similar Questions

Post a New Question