Finite Math

posted by .

At a price of $ 1.94 per bushel, the supply corn in 9,800 million bushel and the demand is 9, 300 million bushel. At a price of $1.82 per bushel, the supply is 9,400 million bushels and the demand is 9, 500 million bushels.
A, find a price-supply equation of the form p=mx + b
B, Find a price-demand equation of the form p=mx + b
C, Find the equilibrium point.
D, graph the price-supply equation, price-demand equation, and equilibrium point in the same coordinate system.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. microeconmics

    hi guys, im stuck on this question, if anyone can help me out i would really appreciate it ! Q: The market demand and supply curves for an agricultural product are as follows: Qd = 4500-250P and Qs = 200p where quantities are in thousands …
  2. Economics

    The market demand and supply curves for an agricultural product are as follows: Qd = 4,500 - 250P; Qs = 200P where quantities are in thousands of bushels per annum and price is in dollars per bushel. The government wishes to achieve …
  3. economics

    Q: The market demand and supply curves for an agricultural product are as follows: Qd = 4500-250P and Qs = 200p where quantities are in thousands of bushels per annum and price is in dollars per bushel. the government wishes to acheive …
  4. math

    If corn is 12% protein and weighs 56 pounds per bushel, and soybeans are 44% protein and weigh 60 pounds per bushel, what respective combinations of corn and soybean yields per acre produce about the same amount of protein.
  5. economics

    Suppose that there are two states that do not trade: Iowa and Nebraska. Each state produces the same two goods: corn and wheat. For Iowa the opportunity cost of producing 1 bushel of wheat is 3 bushels of corn. For Nebraska the opportunity …
  6. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  7. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  8. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small …
  9. macroeconomics

    assume that American rice sells for 100.00 per bushel, japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the exchange rate is 80 yen per 1 dollar. what would be your profit per bushel of rice, and how you can make a profit in this …
  10. math

    a farmer sold 425 bushels of wheat and oats for $481.58. How many bushels of each did he sell, if he received $2.08 a bushel for the wheat and $.94 a bushel for the oats?

More Similar Questions