math

posted by .

Kari buys 3 goldfish at $4 each she sees bowls marked"3 for $10" and buys 6 of them.she also buys 2 jars of fish food marked 2 for $3.00". which expression could you use to find her total coast?how would the problem

  • math -

    3 * 4.00 + 2 * 10.00 + 3.00
    $12.00 + $20.00 + $3.00
    = $35.00

    you problem as worded is not clear as to what is needed

  • math -

    i d k

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost?
  2. 7th grade math

    Simplify each expression. 1. 2z - 3y - 8z + y 2. 9 - 7t + 1 + 4t 3. For the summer, Tia buys 3 T-shirts and 2 pairs of shorts. Her brother buys 4 T-shirts and 1 pair of shorts. Define and use variables to represent the total cost. …
  3. Math

    Sierra buys 2 jars of honey at the Farmer's Market. She gets a discount of $1 for buying two jars at the same time. Write an algebraic expression to describe how much Sierra spends for honey at the Farmer's Market.
  4. math

    apples are sold at 3 for $2 at busy mart. at big food, the same apples are sold at 5 for $2. kassim buys 15 apples from big foods instead of buys mart. how much does he save?
  5. math

    ross buys 3 packages of 12 veggie burgers each. he also buys enough packages of 8 rolls so that there is a roll for every veggie burger. how many packages of rolls does he buy. How would i use a bar diagram?
  6. math

    If Tom buys a red skateboard, then Anne buys pink in-line skates." Which statement below is logically equivalent?
  7. Algebra 1

    A teacher buys 50 train tickets for a school trip for a total cost of $1,200. She buys x number of student tickets for $20 each. She also buys y number of adult tickets for $30 each.
  8. Algebra 1- Just one question

    Rebecca is shopping for back-to-school clothes. For every 4 shirts she buys, she also buys 1 pair of pants. Each shirt costs $12.97, and each pair of pants costs $18.98. If Rebecca buys 8 shirts, how much does she spend on pants?
  9. math

    At auction 390 vinyl records are sold. Ben buys 1/3 of them and 0.5 of what was left is bought by Sally. Rob buys the rest - how many is this?
  10. Math

    Ben buys some oranges at the rate of 10 per $. He also buys equal number of oranges at the rate of 12 per $. He mixes them together and sells them at 15 per $. Find his loss or profit percent.

More Similar Questions