business math

posted by .

A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon rounded to the nearest cent?

  • business math -

    Scroll down and click on the 1st and 5th links there.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon
  2. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon
  3. Business Math

    Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  4. math

    A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  5. business math

    everweek a store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spoilage rate.in order to achieve a 20% markup based on selling prive what is the selling price per gallon
  6. Algebra

    A convenience store owner needs to set the regular price for one gallon of 2% milk. He is going to run a "30% off sale" later in the week on this product. The sale price will be $2.53 per gallon. Find the regular price that the owner …
  7. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  8. business math

    This question is based on a standard modeling problem in business. The unit cost of a item (or drink or chemical) affects how much of the thing is sold. The revenue is the amount of money raised from sales. Hence, raising price should …
  9. Math "Need Help Asap"!

    "Find each percent of markup?" 5.)Store's cos:$26 selling price:$39 6.)Store's cost:$125 selling price:$168.75 7.)Store's cost:$75 selling price:$90 "Find each selling price round to the nearest cent?
  10. Math

    he wholesale cost of a delivery van is $31,300. The original markup was 26% based on selling price. Find the final sale price after the following series of price changes: a markup of 46%, a markup of 15%, a markdown of 40%, and a markup …

More Similar Questions