Math

posted by .

Tammy bought 16 cookies for a party. She had 6 6 cookies decorated at an extra cost of 25 cents each. If the total cost of the cookies $9.50, how much did each plan cookie cost?

  • Math -

    Sorry it was a mistake... It was only 6 cookies (typo_not 66)

  • Math -

    basic cost of cookie = x
    fancy cookie = x+25

    so 10x + 6(x+25) = 950

  • Math -

    So that's how much each plain cookie cost?

  • Math -

    I defined x to be cost of a basic cookie, so whatever you got for x in solving the equation is the cost of the cookie.

    I hope you got 50 cents.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    three brothers try to divide some cookies. The oldest brother gets half of the cookies and half of a cookie. The middle brother gets half of the cookies that are left and half of a cookie. The youngest brother gets half of the cookies …
  2. algebra

    Tammy bought 16 cookies for a party. She had 6 cookies decorated at an extra cost of 25 cents each. If the total cost of the cookies was $9.50, how much did each plain cookie cost?
  3. Algerbra 1

    3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  4. Algerbra 1

    . In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  5. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  6. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  7. math

    Kim bought a total of 32 cookies. Each cookie costs $.65, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  8. math

    Kim bought a total of 48 cookies. Each cookie costs $.55, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  9. math

    Arley’s Bakery makes fat-free cookies that cost $1.60 each. Arley expects 40% of the cookies to fall apart and be discarded. Arley wants a 35% markup on cost and produces 200 cookies. Assume that Arley can sell the broken cookies …
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions