4th grade

posted by .

how many 8 ounce servings can be created from a six pack of 12 ounce fruit drinks

  • 4th grade -

    6 * 12 = 72

    72 / 8 = ?

  • 4th grade -

    96

  • 4th grade -

    Oops. The answer to a division problem is smaller.

    Please try again.

    72 divided by 8 = ?

  • 4th grade -

    Right. You'll have 9 servings.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    after a game coach larson wants to serve ounch to the players on her soccer team. she will mix 1 quart of ginger ale and 1 gallon of fruit punch together. find the number of 8-ounce servings she can make
  2. algebra

    Following the guideline of the food and drug administration. Dale tries to eat at least 5 servings of fruit each day.For the first six days of one week, she had 5,5,3,4,and 5 servings. How many servings of fruit should Dale eat on …
  3. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  4. Math 2

    Thomas is making punch for a party. He mixes two 32 ounce bottles of ginger ale with 3 16 ounce bottles of fruit punch. He wants to pour the punch into 8 ounce cups. How many cups can Thomas fill?
  5. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag
  6. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar?
  7. Math

    A chef has a 238-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving?
  8. Math

    A chef has a 2 3/8-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving?
  9. Math

    a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65. the 6.5 ounce can of tuna costs ________ the 3 ounce can of tuna costs __________ the ______ ounce can of tuna is the better buy
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions