4th grade

posted by .

Nick had 1 3/4 gallon of milk. How many pints of milk does Nick have.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter container of milk for $2.30. Which is the better buy and why?
  2. 5th Grade Math

    Nick and Isaiah both run a mile. Nick runs in 8 minutes and Isaiah runs it in 10 minutes. How long would it take Nick to run pass Isaiah for a second time. I think the answer is 16 mintues. The LCM =40
  3. 4th grade math

    nick had 1 and 3/4 gallon of milk how many pints of milk does nick have hint there are 8 pints in 1 gallon
  4. math

    nick had 1 3/4 gallon of milk. how many pints of milk does nick have?
  5. Math

    nick has 1 3/4 gallon of milk how many pints does nick have. I think it is 14.
  6. 4th grade

    nick's diner advertise fresh squeezed orange juice every day of the year. he serves twenty-four 8-ounce glasses of juice a day. nick knows it takes three 6-ounce oranges to make one 8-ounce glass of juice. nick orders oranges by cases …
  7. math

    John was in charge of buying milk for a class of 32 students. Milk is sold in half-gallon cartons and gallon cartons at the market. The half gallon costs 1.46 and the gallon costs 2.39. John bought all 21 cartons of milk the store …
  8. math

    How many pints of flour should be used with 3 pints of milk in a recipe which call for 2 part of milk and 3 parts of flour?
  9. Math

    You had 2/3 gallon of milk. Your family used 1/2 gallon. How much milk is left?
  10. 6th grade math

    During snack time at preschool, the teacher divided 3/5 of a gallon of milk evenly between 2 students. how much milk did each student get?

More Similar Questions