college

posted by .

Translate to an equation:
r $2 roses and t $2.50 tulips total $30

graph the equation and use the graph to determie three different combinations of roses and tulips that total $30.

  • algebra -

    The subject is not college, nor at college level.

    2r + 2.5 t = 30

    Plot that straight line in a x,t coordinate graph.

    Draw straight vertical ines from three x values of your choice and see at what t values the vertical line is intersected by the 2r + 2.5 t = 30 line.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. middle school math

    Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower?
  2. math

    tony is making flower arrangements. he is using 3 different kinds of flowers-roses, daisies, and tulips. each arrangement will have the same number of each kind of flower. he figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  3. math

    Translate to an equation: p $25 potted plants and s $20 shrubs total $300 Graph the equation and use the graph to determine three different combinations of potted plants and shrubs that total $300.
  4. math

    4. Translate to an equation: p $25 potted plants and s $20 shrubs total $300 Graph the equation and use the graph to determine three different combinations of potted plants and shrubs that total $300. Submit your graph through the …
  5. Algebra

    Translate to an equation: h $100 bills and t $20 bills total $400 Graph the equation and use the graph to determine three different combinations of $100 bills and $20 bills that total $400. Submit your graph through the dropbox.
  6. math

    Tony is making flower arrangements. He is using 3 different kinds of flowers--roses, daisies, and tulips. Each arrangement will have the same number of each kind of flower. He figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  7. principles of algebra

    Translate to an equation: r $2 roses and t $2.50 tulips total $30
  8. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.
  9. Math

    Sally saw three kinds of flowers---tulips, roses, daffodils. She saw 3 times as many tulips as roses and 4 times as many daffodils as roses. Altogether there were 72 flowers. How many of each flower did she see. How do I start finding …
  10. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

More Similar Questions