Post a New Question

Math

posted by .

If one apple and two pears cost $1.55 and two apples and two pears cost $2.30, how much does one apple cost?

  • Math -

    $2.30 - $1.55 = ?

  • Math -

    How do I know that is the price of the apple instead of the pear???

  • Math -

    OOOOkkay! Now I got it! The amount of pears stayed the same. Thanks!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question