Math 7th

posted by .

Mrs. Jones bought 3 1/2 pounds of ajita meat at $2.50 per pound, 1 3/4 pounds of pinto beans and a package of tortillas for $2.23. She gave the cashier 20.00. What other information is needed to find the correct change Mrs.Jones will receive?

  • Math 7th -

    We need to know the price of the beans.

  • Math 7th -

    how can I show my work?

  • Math 7th -

    I think you should answer the question in a sentence.

  • Math 7th -

    couldn't I write a expression?

  • Math 7th -

    The question doesn't ask for an expression.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Mrs leuenberger ran the same maraton but since her husband was hunting and she couldn't find a babysitter she had to carry her two daughter in her arms They weigh 40 pounds and 55 pounds Mrs Leuenberger weighs 145 pounds How much work …
  2. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the quantity …
  3. college algebra

    Peaches are $2.00 per pound and mangos are #4.00 per pound. I bought a total of 10 pounds of fruit for $27.00 How many pounds of each did i get?
  4. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  5. Math 7th

    Mrs.Flores bought 5 pounds of cheese. He used 2 1/4 pounds for cheese spread. 1 3/4 pounds for nachos and the rest for sandwhichs. Write a procedue that could be used to find the number of pounds of cheese he used for sandwhiches
  6. Math

    While shopping for a party,June bought 2 1/6 pounds of hamburger, 4 1/2 pounds of chicken, and 3 pounds of ham.How much meat did she buy?
  7. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?
  8. math

    Tom is making meatloaf with 3/4 pound of turkey and 5/6 pound of ground beef. What is the LCM he should use to find the total number of pounds of meat?
  9. Math

    What was the total grocery bill? Mrs. Sanders did a lot of shopping at several stores in preparation for Thanksgiving next week. These are the items that she bought at Kroger: One 19.5 turkey @ $0.89 per pound 5 pounds of sweet potatoes
  10. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy

More Similar Questions