math

posted by .

Consumers pay for electricity by the kilowatt-hour (the amount of electricity used by a 1,000-watt appliance in one hour). If electricity costs 10cents per kilowatt-hour, what is the cost of running a 100-watt lamp for
1. 1 hour?
2. 24 hours?
3. 1 year?

  • math -

    100 watt lamp running for 1 hour uses
    100/1000 kilowatts for 1 hour, so it will cost
    (100/1000)*1 hour *10 cents
    = 1 cent.

    I'll leave #2 and #3 to you.

  • math -

    2. $0.24
    3. $87.60

  • math -

    Correct!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL?
  2. Physics

    Assuming 100% of your energy can be converted to electrical power, and electricity costs $0.10 for 1 kilowatt-hour, how high should you climb to make one penny's worth of electricity?
  3. algebra

    Express each situation as an algebraic expression: 1. An electric company charges $10 a month plus $.15 per kilowatt-hour of electricity used. What is the monthly bill in dollars if K kilowatt-hours are used?
  4. physics please help

    one kilwatt/hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied fr a time of one hour. a kilowatt/hour is the unit of energy used by power companies when figuring your electric bill. determine …
  5. Physics

    One kilowatt-hour (kWh) is the amount of work or energy generated when one kilowatt of power is supplied for a time of one hour. A kilowatt-hour is the unit of energy used by power companies when figuring your electric bill. Determine …
  6. pre cal

    Electricity Rates in Florida. Florida Power & Light Company supplies electricity to residential customers for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear equation …
  7. Math 2

    The instruction booklet for a DVD player says that the player uses about 0.4 kilowatt of electricity per hour. If electricity costs $0.20 per kilowatt per hour. How much does it cost to run the player for an hour?
  8. Math

    How much does it cost in dollars to watch the 5.00 hour-long coverage of the Super Bowl on a 115 Watt television set?
  9. Algebra 1- Please help whenever you get the chance

    The monthly cost of electricity in Smithville is determined by the function C(e) = $0.16e + $24.54, where e is the amount of electricity used in kilowatt-hours (kWh) and C(e) is the total cost. If the Fox family used 872 kWh of electricity …
  10. algebra

    The cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts, hours of operation, and the cost per kilowatt-hours. It costs $0.45 to operate a 3000-watt air conditioner for 2 hours at a cost of $0.075 per kilowatt-hour. …

More Similar Questions