algebra

posted by .

pencils are sold in packages of 5. explain why you need 6 packages in
order to have enough for 27 students

  • algebra -

    because if you only buy five you wont have enough pencils for the whole class that's why you need 6

  • algebra -

    5 * 5 = 25 -- not enough for 27 students

  • algebra -

    thx

  • algebra -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    pencils come in packages of 24. The teacher needs 80 pencils for a test. How many packages will he need to purchase?
  2. Math

    1.A maximum of 149 students are allowed to be seated in the cafeteria at one time. The school janitor has already placed 8 tables that seat 9 students each. The remaining tables to be placed seat 7 students each. How many of the remaining …
  3. Math

    Ms wanton recycles colored pencils in a box for use in her art class. She has accumulated 4 red 5 blue 3 yellow and 3 green colored pencils. If one of her students reaches into the box and selects one pencil without looking what is …
  4. math

    you are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy enough …
  5. math

    you are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy enough …
  6. math

    You are planning a cookout and plan on serving hotdogs. The hotdogs are sold in packages of eight, but the hotdog buns are sold in packages of ten. What is the smallest number of packages of each that must be bought so that there are …
  7. Math

    The bookseller sells packages of 15 pens each and 12 pencils each.they want the same number of pens and pencils in their next order.find the smallest number of packages
  8. Math

    Ms. Sue, Here are my questions you told me to repost. Thank you! I appreciate your help. 14. Mark weighs 74 pounds. Together, he and his sister weigh six pounds more than three times the weight of his sister. What is the weight, w, …
  9. Math

    Number of packages of red peppers to number of packages of green packages is ratio of 8:13. Peppers are sold in 2-pound packages. What is the least possible weight of red peppers in bin?
  10. Math

    Pencils are sold in packages of 5.explain why you need 6 packages in order to have enough for 27 students.

More Similar Questions