algebra

posted by .

Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." There are 21 people in the class, including Mr. Miller and us." How much money should be collected for the cost of each burger in each student? if Hamburger Meat: $1.49 per pound ( limit: 5 pounds per customer. Additional of $1.79 per pound)

  • algebra -

    set up an equation, slope-intercept might help!

  • algebra -

    21 * (1/4) = 21/4 = 5 1/4 lbs.

    5 * $1.49 = $7.45
    1/4 * 1.79 = $0.45

    7.45 + 0.45 = $7.90

    7.90 / 21 = $0.376 = $0.38 per person

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Grammar basic

    Should I write By: Deb Miller or By Deb Miller on my poster?
  2. Chemistry

    A quarter pound hamburger (115g) will rise the temp of 5kg of water 82.8 degrees C. A person uses about 100 Calories per mile when jogging. How many miles would a person need to jog to urn the Calories in one Hamburger?
  3. american lit

    In "The Crucible" by Arthur Miller, what is the rationale that Miller explains behind witchcraft?
  4. math

    Mrs Munoz algebra class was collecting money for a party. The class decided that each student should give the same amount of money. They collected a total of $9.61. If everyone used 5 coins, how many nickels were collected?
  5. math

    Mr. Miller teaches a class with 15 boys and 5 girls. If he randomly chooses a student from the class, what is the probability that the student chosen is NOT a boy?
  6. Math

    Mr miller teaches a class with 15 boys and 5 girls. if he randomly chooses a student from the class, what is the probability that the chosen student is not a boy?
  7. math

    You are hosting a cookout for 24 people and are supplying the main dishes and several sides. You must take a trip to the grocery store in order to purchase all of the items you need. You know that hotdogs are $1.50 per package and …
  8. English

    1) The tea was cold, the fire was dead; What figurative language is this?
  9. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  10. Algebra

    Mary thinks that a quarter-pound hamburger is heavier than a 5 oz hamburger. Explain why she is incorrect.

More Similar Questions